środa, 19 marca 2014

Siano dla relaksu

       Siano jak się okazuje może być złotym środkiem w SPA. Przypisuje mu się właściwości uspokajające, rozluźniające mięśnie, przeciwbólowe, pobudzające przemianę materii i krążenie krwi. Aktualne badania naukowe wykazały, że kąpiel w sianie pomaga na chorobę zwyrodnienia stawów, rwę kulszową i reumatyzm.

Jest także dobrym środkiem pielęgnującym skórę. Kąpiel może być stosowana jako zabieg antycellulitowy i redukujący miejscowe otłuszczenie. Jest również doskonałym zabiegiem oczyszczającym stosowanym przy niestrawnościach i chorobach układu wydalniczego.

Siano czyli wysuszona, skoszona, łąkowa trawa o specjalnej zawartości mieszanki dobroczynnych ziół, może zawierać:

kozłek lekarski, biedrzeniec wielki, kminek zwyczajny, 
żywokost lekarski, mniszek pospolity, szałwia łąkowa, 
babka lancetowata, krwawnik pospolity, koniczyna, 
rumianek, mięta, tymianek, pokrzywa. 



Substancje te oprócz związków biologicznie czynnych zawierają składniki mineralne.

Przykładowo:
Mniszek pospolity zawiera duże ilości witamin A i B2, pożytecznie wpływa na skórę niszcząc brodawki i lecząc infekcje skórne. Poprawia krążenie krwi i posiada właściwości oczyszczające organizm.

Kozłek lekarski koi nerwy, leczy nerwowość, zdenerwowanie oraz problemy ze spaniem.

Mięta oprócz właściwości aromatycznych rozjaśnia cerę oraz działa ściągająco.

Tymianek dzięki związkom fenolowym działa antyseptycznie, chroni włosy przed wypadaniem i wzmacnia cebulki włosowe.

Pokrzywa odżywia i nawilża skórę.



Przygotowanie kąpieli




Kąpiele w wywarze i okłady z siana.

Do kąpieli najlepiej nadaje się siano z łąk koszonych podczas kwitnienia traw. Gotuje się ok. 2 kg siana w 6 l wody przez pół godziny. Do kąpieli dodać można całość wywaru wraz z sianem albo sam odlany wywar.

W schorzeniach reumatycznych zaleca się także okłady z siana stosowane jako zabiegi miejscowe. Wg Ożarowskiego okłady z siana powinno się przygotowywać w następujący sposób: woreczek płócienny napełniony w 2/3 sianem wkłada się do garnka i zalewa wrzątkiem. Pod przykryciem trzyma się przez 10 min. Po wyciągnięciu wyciska się zbędną wodę między dwiema deseczkami i spłaszczony worek przykłada na chore miejsce, przykrywając kocem na okres ok. godziny.

Zabiegi w SPA


Salony odnowy biologicznej mogą przygotować taką naturalną kąpiel lub mogą użyć specjalnych kapsuł w których siano jest podgrzewane, samoczynnie fermentuje i uwalnia dobroczynne związki, a przy tym pięknie pachnie. Urządzenia emitujące parę pod siedziskiem i za plecami sprawiają, że para wzbogacona w składniki przyjemnie opływa ciało i na nim się skrapla.



Oprócz dobra płynącego z terapii sianem trzeba mieć na uwadze ewentualne uczulenia. W badaniach ankietowanych w których wzięło udział 145 osób jak podaje Pan Śpiewak w książce „Dolegliwości skórne prowokowane przez pracę w rolnictwie” dermatozy wystąpiły u 36 osób czyli prawie 25% i były spowodowane zawartością substancji czynnych w roślinach świeżo skoszonych lub wysuszonych i objawiały się: 
·         wypryskiem skóry odsłoniętej
·         świądem skóry odsłoniętej
·         pokrzywką rozsianą


I jeszcze jedna uwaga. Ważne, aby zapamiętać by po zabiegu nie narazić się na zbyt intensywne światło słoneczne. Rośliny z rodzin Rutaceae, Umbelliferae w swoim składzie zawierają furanokumaryny,  czyli związki o właściwościach fitofotouczulających. Przy dużym nasłonecznieniu kontakt ze związkami światło uczulającymi może być przyczyną poparzeń.

Pozdrawiam,
BS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz