poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Magia olejku rycynowego



Olej rycynowy stosowały już nasze mamy, babcie i być może wcześniejsze pokolenia. Jest jednym z najlepiej rozpoznawanych i wydaje mi się ze  najczęściej stosowanych olei, głownie jako maseczka na włosy, ale również aby  poprawić kondycję naszych rzęs, brwi, twarzy, ciała oraz paznokci i naskórka wokół nich, lecz nie zapominajmy o jego podstawowym zastosowaniu – przeczyszczającym :D ale nie o tym dziś mowa.

Jakie właściwości ma olej rycynowy i co posiada w swoim składzie ?

Pokrótce :

- oczyszczające, bakteriobójcze i przeciwzapalne ( dzięki obecności glicerydów kwasowych)
- rozkurczowe oraz przeczyszczające – (obecność kwasu rycynolowego),
- wygładzające, zmiękczające,


Olej rycynowy zawiera  ponadto kwas linolowy, kwas stearynowy, hydroksystearynowy, dihydroksystearynowy oraz kilka innych związków.
Trudne nazwy prawda ? ;) jednym słowem jest on bogaty w kwasy tłuszczowe.

Poniżej proponuje kilka sposobów jego wykorzystania :


SKÓRA GŁOWY(SKALP)



-> Stosowany aby wzmocnić włosy, poprawić ich kondycję, pobudzić do wzrostu „uśpione” cebulki a w rezultacie zagęścić włosy. Olej  ten może przyciemnić  lekko włosy.

-> Ze względu na to ze jest on gęsty, trudno się rozprowadza, chyba ze uprzednio podgrzejemy go lub zmieszamy z innymi olejami ( np. kokosowy, z wiesiołka , arganowy )  albo tradycyjnym sposobem wymieszamy z cytryną i żółtkiem, w ten sposób będzie bardziej przyjazny w nakładaniu.

-> Jest kilka metod aplikowania tej mieszanki na włosy , wydaje mi się, że najprostszą jest zmieszanie oleju z innymi składnikami na talerzyku i nałożenie go palcami na skalp, następnie na głowę nakładamy folie lub siatkę i owijamy ręcznikiem ( dla wzmocnienia efektu może być podgrzany np. na grzejniku) i tak zostawiamy włosy na co najmniej godzinę- kilku godzin albo na całą noc. Kiedy przyjdzie nam zmyć olej  z włosów polecam najpierw nałożyć na włosy szampon, delikatnie rozprowadzić i dopiero spłukać wodą a następnie już normalnie umyć głowę.  

-> Należy pamiętać że oleju rycynowego powinno być mniej niż innych składników z którymi go mieszamy gdyż może przesuszyć skórę głowy. Jeśli mamy włosy przetłuszczające się może on po pewnym czasie zmniejszyć to przetłuszczanie.

-> Oleju raczej nie nakładamy bezpośrednio na włosy gdyż jest za ciężki i będzie nasze włosy obciążał może również doprowadzić do ich przesuszenia przez jego wysuszające właściwości ale o tym już  wspomniałam wcześniej ;), nie nadaje się również do zabezpieczania końcówek.


BRWI I RZĘSY



Sprawia że stają się gęstsze i grubsze, rzęsy zaś dodatkowo dłuższe. W celu jego nałożenia możemy użyć starej wyczyszczonej szczoteczki po tuszu do rzęs, musimy ją dobrze odsączyć tak aby tego oleju nie było za dużo by nie wpływał i podrażniał naszego oka, nakładając na brwi powinniśmy go wmasować a na rzęsy pamiętać aby nałożyć jak najbliżej nasady.


TWARZ



 Tutaj stosujemy metodę tzw.
OCM ( The Oil Cleansing Method) – czyli metoda oczyszczania olejem , polega ona na stosowaniu do demakijażu olejów- rycynowego i jakiegoś dowolnego oleju bazowego np. kokosowego , oliwa z oliwek  itp. Powinniśmy pamiętać, że najlepiej kupować oleje zimnotłoczone i nierafinowane. Proporcje układamy w zależności od naszej cery  - tłusta czy mieszana będzie miała więcej oleju rycynowego, ze względu na jego wysuszające działanie i właściwości czyszczące, natomiast przy skórze suchej damy więcej oleju bazowego. Będzie nam potrzebny jeszcze mały ręcznik i bardzo ciepła,  wrząca woda .

Jak wykonać – krok po kroku :
a) mieszankę nakładamy na nie umytą  twarz
b) wmasowujemy oleje w twarz, przez około 2 min
c) moczymy ręcznik w gorącej wodzie , wykręcamy i przykładamy do twarzy ( chodzi o to, że ten gorący  ręcznik powoduje otwarcie porów przez co sebum może z nich wypłynąć- pamiętajmy, że ręcznik ma być gorący ale nie na tyle aby poparzyć naszą twarz ;p)
d) możemy poczekać aż ręcznik wystygnie( cały czas przyłożony do naszej twarzy) lub zamoczyć go w zimnej wodzie i ponownie nałożyć na  buzie – powoduje to zamknięcie porów
e) powtarzamy ten  rytuał dopóki nie pozbędziemy się makijażu ( 2- 3 razy )
f ) teraz delikatnie zcieramy olej z twarzy ręcznikiem , jeśli jest taka potrzeba można pokremować twarz.

Musimy uważnie obserwować skórę i wraz z tym jak ona się zmienia modyfikować naszą mieszankę olei J.


CIAŁO



Możemy dodać do kąpieli kilka- kilkanaście kropel olejku  i zanurzyć się w wodzie. Nasza skóra chłonie dobroczynne właściwości olejku który czyni ją miękką i gładką w dotyku, a my przy okazji relaksujemy się ;)


PAZNOKCIE I SKÓRKI


Polecam wmasowanie oleju w paznokcie i skórę wokół nich na noc przed zaśnięciem jak już nie musimy myć rąk, spowoduje to wygładzenie płytki oraz nawilżenie naskórka wokół paznokci . Nie martwcie się nie pobrudzicie w ten sposób pościeli o ile nie nałożycie za dużo olejku :D


Możemy zastosować go również na pięty , także na noc, wmasować lub dodać do kremu i posmarować stopy. Można też profilaktycznie raz na tydzień ( lub częściej w zależności od potrzeb ) nasmarować stopy olejkiem, owinąć w folie i włożyć nogi do gorącej wody na kilka minut
J.

Pozdrowienia MR :)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz