wtorek, 12 listopada 2013

Nowoczesne peeling na przebarwienia

Chciałam pokrótce przedstawić wam temat, który był poruszony na 28. Międzynarodowym Kongresie i Targach Kosmetycznych LNE & spa, a mianowicie Nowoczesne peelingi na przebarwienia - jakie parametry powinny spełniać? Zagadnienie to zostało omówione przez Panią Marte Mieloszyk - Pawelec. Wspaniałą kosmetolog i farmaceutykę, właścicielkę Centrum Medycyny Anti - aging "Piękne Estetyki", pierwszego gabinetu w Warszawie, który w sposób całościowy podchodzi do pacjenta, w zakresie profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Co to jest PRZEBARWIENIE?

  • To efekt nadmiernej produkcji melaniny (barwnika skóry), przez komórki w skórze właściwej, zwane melanocytami
  • Brązowe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie
  • Mogą pojawiać się na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie

RODZAJE PRZEBARWIEŃ

Piegi to niewielkie plamki na twarzy, dekolcie i ramionach, występujące najczęściej u osób o jasnej karnacji i blond lub rudych włosach. Piegi stają się bardziej wyraźne latem, na skutek oddziaływania na skórę promieniowania słonecznego. Nie ma możliwości całkowitego pozbycia się tych przebarwień, można jedynie zmniejszyć ich widoczność.

Melasma (ostuda) ma postać brązowych plam na twarzy, które pojawiają się najczęściej pod wpływem zmian hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Przebarwienia obejmują przede wszystkim czoło i policzki, często występują symetrycznie.


Plamy soczewicowate są większe od piegów i często mają owalny kształt, a do ich powstania przyczyniają się promienie słoneczne oraz procesy starzenia się.

Ostatnią grupę stanowią 
przebarwienia pozapalne obejmujące miejsca, gdzie występowały uczulenia, trądzik bądź wysypka.

WAŻNE ASPEKTY W LECZENIU PRZEBARWIEŃ
  1. Terapie trudne wymagają dobrej znajomości mechanizmu działania wykorzystywanych składników
  2. Każdy przypadek powinien być rozpoznawany indywidualnie
  3. Ryzyko nawrotu przebarwień

PEELING

Po angielsku "to peel" znaczy złuszczać. Wyróżniamy kilka metod złuszczania naskórka: mechaniczny, enzymatyczny, ziołowy, eksfoliacja kwasami owocowymi, ścieranie na sucho i mikrodermabrazja.
Peeling kosmetyczny ma na celu rozpuszczenie lub złuszczenie i częściowe usunięcie warstwy rogowej naskórka. Dzięki usunięciu wierzchnich warstw naskórka skóra jest gładsza i miękka. Równocześnie staje się wrażliwsza na działania bodźców mechanicznych, termicznych i chemicznych.  Dzięki peelingowi skóra lepiej wchłania substancje czynne. Usunięty zostaje nadmiar łoju. Peeling zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Warstwa podstawna naskórka zostaje pobudzona do wytwarzani nowych komórek, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje.

PODZIAŁ PEELINGÓW


Ze względu na głębokość penetracji w głąb skóry: 
  • powierzchowny - polega na kontrolowanych usunięciu warstwy rogowej części naskórka (0,06mm)
  • średnio-głęboki - polega na kontrolowanym usunięciu naskórka i części lub całości warstwy brodawkowatej skóry właściwej (0,4mm)
  • głęboki - polega na kontrolowanym usunięciu naskórka i skóry właściwej, aż do warstwy siateczkowej (0,6mm)

SKUTECZNOŚĆ PEELINGU ZALEŻY OD:

  • mechanizmu działania składnika aktywnego
  • rodzaju skóry - fototypu, grubości i wrażliwości skóry
  • formuły preparatu - pH, pKa, stężenia składnika aktywnego, postaci i sposobu aplikacji peelingu

SUKCES TERAPII NA PRZEBARWIENIA
  1. Diagnostyka w lamie Wooda, aby stwierdzić głębokość przebarwień, jego rodzaju, uświadomić sobie na jakim poziome skóry, jest lokalizowany nadmiar barwnika
  2. Prawidłowo przeprowadzony wywiad medyczny
  3. Dobór odpowiednich substancji do indywidualnych potrzeb pacjenta
  4. Wybierać skuteczne i bezpieczne peelingi (nie wybierać produktów fotouczulających lub zwiększających ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych)
  5. Najlepsze techniki łączone lub formy złożone pozwalające stworzyć indywidualne rozwiązania na różne problemy
Pozdrawiam, MZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz