wtorek, 15 października 2013

Jak wybrać kosmetyk i mieć satysfakcję z zakupu



Wiecie jak patrzeć na kosmetyk by nie dać się oszukać co do jakości i ceny..?
Jeśli nie, pomożemy ! ;-)

I. Po pierwsze patrzymy na opakowaniu na mililitry, gramy.

II. Cenę produktu porównujemy z ceną konkurującego produktu z tej samej dziedziny.


Zdarza się, że duże opakowanie zawiera mniej gramów lub tyle samo co produkt w opakowaniu mniejszym innej firmy, a kosztuje więcej pomimo, że obie firmy uważane są za liderów. Opakowanie jest większe więc automatycznie komórki szare są pobudzone do myślenia "to opłaca się bardziej".


III. Patrzymy na skład:
Składniki obiecane przez producenta widoczne z przodu etykiety o kluczowych właściwościach kosmetyku powinny znajdować się na pierwszych kolejnych pozycjach receptury. Nie oznacza to, że muszą być obecne na pierwszym i drugim miejscu, mogą być na trzecim, czwartym i piątym miejscu i nadal będzie to właściwa pozycja.

Na pierwszym i drugim miejscu znajduje się zazwyczaj woda i/lub alkohol i/lub substancje tłuszczowe czyli rozpuszczalniki. Następnie powinny znajdować się składniki aktywne tj. wyciągi roślinne, substancje nawilżające, uszczelniające, witaminy itd. jednak w praktyce są one wymienione w składzie zamiennie ze składnikami konsystencjotwórczymi, stabilizującymi, emulgatorami, które wpływają na formę fizykochemiczną, tzn. kształtują produkt: emulsja, żel, ciecz.


Patrząc od połowy receptury do końca w dobrych kosmetykach znajdują się parabeny czyli konserwanty tj. 
Metylparaben, Propylparaben,
Butylparaben, Ethylparaben,
Phenylparaben, Isobutylparaben


Inne konserwanty będące pochodnymi formaldehydu w kosmetykach to:
2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol
Diazolidinyl Urea
Imidazolidinyl Urea
Bromopol
DMDM Hydantoin
Quaternium–15



Konserwant o którym warto wspomnieć:

Polyacrylamide


Warto zapamiętać nazwę by móc uniknąć połączenia polyacrylamide i pochodnych formaldehydu w kosmetykach, ponieważ ich połączenie uwalnia prawdziwy formaldehyd o działaniu podejrzanym za wyzwalanie reakcji kancerogennych i alergicznych. Ponadto Polyacrylamide odkłada się w organizmie i nie jest systematycznie usuwany.


Składniki wyszczególnione jako pierwsze w recepturze znajdują się w zawartości największej i stopniowo ich zawartość maleje wraz z kolejnością wymiany nazwy.

Patrząc od końca w składzie (INCI) będą znajdować się także substancje zapachowe Parfum (Fragrance) będące kompozycją zapachową oraz numery barwników poprzedzone znakiem Cl.



Warto pamiętać:

Jedyny nawilżający alkohol → alkohol cetylowy (INCI: Cetyl Alcohol), pozostałe wysuszają skórę.

(Alkohol także może być konserwantem np. Alcohol Denat powyżej 15% jest substancją konserwującą. Często używany w kosmetykach naturalnych- jest lepszą alternatywą w stosunku do typowych konserwantów mogących powodować alergie, choć alkohol może się zdarzyć będzie podrażniać cerę wrażliwą).



Wszystkie składni są istotne. 

Bez odpowiedniej stabilizacji kosmetyku emulgatorami krem mógłby się rozwarstwiać na fazę olejową i wodną, emolienty z kolei zmiękczają naskórek, poprawiają konsystencję produktu, zagęstniki zagęszczają.

Warte uwagi są kosmetyki, w których uda się wybić na szczyt jeden, dwa składniki aktywne, ponieważ ważna jest cała stabilna receptura produktu, składem ukształtowana w taki sposób, składniki:  

BAZOWE
POMOCNICZE
CZYNNE

a nie tylko magiczne właściwości tych ostatnich wymienionych, stąd najczęściej aktywne składniki znajdują się w górno-środkowej części INCI.

Nie jest prostym zadaniem stworzyć produkt nafaszerowany składnikami aktywnymi, kiedy konsument jednocześnie chce się cieszyć trwałością (wydłużonym terminem ważności), stabilnością emulsji i przyjemnym zapachem.


Pozdrawiam, BS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz