poniedziałek, 28 października 2013

Moc zielonych morskich glonów!!


          Glony zawierają 10-krotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe, a zawartość w nich witamin jest porównywalna. Krasnorosty, czyli glony, w których składzie występuje czerwony barwnik, mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. W glonach występują następujące pierwiastki biogenne, tzw. mikro- i makroelementy: wapń, jod, brom, żelazo, magnez, miedź, cynk i mangan oraz β-karoten, czyli prowitamina witaminy A, witaminy: B1, B2, B5, B6, B12, C i E. Przenikanie mikroelementów przez skórę nie jest do końca wyjaśnione. Wiadomo że dzięki specyficznej budowie mikroelementy zawarte w glonach łatwo pokonują barierę lipidową naskórka.







          Oprócz pierwiastków biogennych zawierają proteiny złożone z α-aimnokwasów
(alaniny, asparaginy, argininy, glicyny, lizyny i seryny), które działają wzmacniająco i nawilżająco na bariery skóry.

          Lipidy występujące w glonach zawierają wysokonienasycone kwasy tłuszczowe, jak kwas gamma–γ-linolenowy. Kwas gamma-linolenowy stosowany zewnętrznie przywraca zaburzona równowagę fizjologiczną skóry, wzmacnia bariery lipidowe naskórka, chroni skórę przed infekcjami i likwiduję stan zapalny.

          Substancjami czynnymi zawartymi w glonach są także wielocukry (polisacharydy), takie jak:
·         Karagen – stosowany zewnętrznie zachowuje optymalny stopień wilgotności warstwy rogowej naskórka, a dzięki powinowactwu do protein skóry i włosów chroni epidermę w skórze i keratynę we włosach.
·         Kwas alginowy – sole sodowe, potasowe, magnezowe i aminowe kwasu alginowego, czyli tzw. alginiany, rozpuszczają się w wodzie, tworząc lepkie roztwory. Aginianów używa się w żelach pod prysznic jak środka zagęszczającego w kremach do golenia jako nośnika substancji czynnej, w emulsjach jako środka stabilizującego.
·         Laminaryna – pobudza przemianę materii i poprawia mikrokrążenie (zastosowana w kuracjach odchudzających i cellulicie).
·         Kargeniany – spełniaj role podobna do kolagenu (zwane kolagenem morskim), mają zastosowanie w preparatach nawilżających i osłaniających.
·         Fokoerytryna – jest pigmentem, który wykazuje właściwości pochłaniania promieni UV. Występuje w algach niebieskich i czerwonych, jest stosowanych w preparatach ochronnych.

          W kosmetyce stosuje się glony przetworzone w postaci:        
·         ekstraktów ·         mączek
·         pochodnych kwasu alginowego

          Kosmetyki, których podstawowym składnikiem są algi cechuje duża różnorodność form. Mogą być przyjmowane doustnie, w formie środków uzupełniających pożywienie w celu poprawienia stanu skóry. Skóra staje się bardziej napięta i wzmocniona, pacjent zaś czuje się lepiej niż przed kuracją. Osoby cierpiące na alergię i ze skłonnościami do wysypek powinny przyjmować preparaty algowe ze względna znajdujące się w nich polisacharydy. Wyciągi algowe są zalecane przy leczeniu trądziku i zatorów limfy oraz w terapii skóry zanieczyszczonej przez nikotynę.

Kurację algowe są zalecane w przypadku:
  • słabej jędrności skóry – można zastosować ciepłe okłady z alg o działaniu tonizującym
  • zmęczenie nóg i skłonność do żylaków – zimne okłady z soku międzykomórkowego alg
  • potrzeby rozluźnienia mięśnia grzbietu i pobudzenia receptorów stóp – najlepsze do tego są ciepłe okłady z alg
  • pielęgnacja dłoni i ramion – okłady z mułu i wody morskiej, bogatej w składniki mineralne
  • pielęgnacja biustu – w postaci kompresów i wyciągów, omijając sutki.

Algi zatem mogą być stosowane w zabiegach dla cery suchej, normalnej, mieszanej, tłustej, dojżałej, z trądzikiem oraz dla cer wrażliwych, z wyjątkiem cery naczyńkowej. Gorąco polecamy stosowanie algi w formie maseczek, ponieważ efekt widać już po zabiegu :)

Autor: MZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz